Оперативна Гинекология
Мини инвазивни оперативни методи

Причини за Инфертилитет
Научете за причините за инфертилитет
Причини за инфертилитет
Според Световната здравна организация (СЗО) за инфертилитет (безплодие) се касае, когато е налице невъзможността здрава двойка във фертилна възраст да постигне бременност в рамките на една година без да ползва контрацептивни средства. Тогава е необходимо на мъжа и жената да се направят изследвания, с цел да се установи причината.
ТУБАРЕН ФАКТОР
Непроходимост на маточните тръби, или така нареченият тубарен фактор е честа причина за инфертилитет при жената. През маточните тръби сперматозоидите достигат до яйцеклетката и я оплождат, а ембрионът след това трябва да достигне до матката, където ще намери подходящи условия за развитие.
Тръбите може да са пострадали от прекарани в миналото коремни операции, ендометриоза или инфекции на половите органи. Не се започва лечение на проблемно забременяване без да се провери състоянието на тръбите. Консултирайте се с нашите акушер-гинеколози как да се извърши това.
НАРУШЕНА ОВУЛАЦИЯ
Тук се включват широк кръг от проблеми, които пречат на овулацията и следователно отделянето на годна за оплождане яйцеклетка..Разбира се причината може да се крие и в други сериозни проблеми – прекарани операции на хипофизата, тумори на хипофизата, тумори на мозъка или прекъсване на връзките между мозък и хипофиза.
Причините са функционални и рядко се дължат на заболявания (под 1%). Те и се лекуват с медикаменти и рядко се прибягва до IVF.
МИОМА
Матката е изградена от специфичен мускул – миометриум, който заобикаля лигавицата, наречена ендометриум. При около половината жени в България, над 35 години в миометриума се образуват доброкачествени (много рядко злокачествени) туморни образувания – миомни възли, които я деформират, предизвикват неправилни кръвотечения, възпалителни изменения на ендометриума, болки при мензис, контракции, блокират отворите на маточните тръби и пречат на фертилитета при жената. Има различни видове възли: субсерозни – такива, който растат към коремната кухина, интрамурални – вътре в самия мускул, субмукозни – растящи навътре към маточната кухина.
Най-голямо значение за нарушаване функцията на матката имат субмукозните, както и интрамуралните възли, в близост до ендометриума. Диагностицирането на този проблем се осъществява основно чрез вагинална ултразвукова диагностика (2D/3D). Лечението на миомните възли се извършва чрез хирургичното им отстраняване – миомектомия – предпочитаме да ги отстраняваме чрез лапароскопия.– безкръвен метод, при който оптиката се поставя в корема на жената, най-често през пъпа.